Aby pokonać kaca

Niemal każdy człowiek, który poznał smak alkoholu, zna ten dręczący stan zwany kacem. Świdrujące bóle głowy, wrażliwość na każdy dźwięk, pragnienie, zawroty głowy... chyba nie trzeba dalej opisywać, prawda? To potworne uczucie sprawia, że zacierają się nawet najlepsze wspomnienia z minionej nocy, pozostaje tylko jedna myśl: "Niech to się wreszcie skończy". Niestety wzmożone wysiłki wielu zasłużonych badaczy nigdy nie przyniosły odpowiedzi na pytanie, czy da się całkowicie zniwelować poranne skutki picia alkoholu. Na szczęście jest wiele metod, które pozwalają zmniejszyć "ból istnienia", a co za tym idzie przetrwać kaca.

Stare przysłowie mówi: "Na kaca najlepsze jest powietrze z pompki od materaca." Cóż, nie czarujmy się, to tylko zabobon, inna prawda głosi, że najlepiej jest nie pić wcale. Ale to wydaje się niemożliwe, przecież czasem trzeba wypić. Poniższy zestaw porad jest wynikiem 5 lat ciężkich i wyczerpujących badań naukowych przeprowadzonych przez grupę badawczą (czytaj: ja z kolegami z akademika). Jako dzielni badacze byliśmy gotowi na wiele poświęceń, przeprowadzaliśmy różnorakie eksperymenty, aż w końcu z wniosków udało się stworzyć to zestawienie. Warto zauważyć, że podobnie jak każdy człowiek reaguje inaczej na alkohol, tak samo każdy inaczej leczy kaca, dlatego jeden sposób może zadziałać jedynie w kilku procentach, inny może przynieść sporą ulgę. Sposoby zostały podzielone na 3 części: "Przed piciem", "W trakcie picia" i "Po piciu". Warto przejrzeć je dokładnie i łączyć kilka z nich w tzw. "pakiety ratunkowe".

I. Przed piciem.

1. Na 24 godziny przed spodziewaną imprezą i piciem, można zastosować "szczepionkę": polecam wypicie niewielkiej ilości alkoholu. "Niewielka" dla każdego może oznaczać coś innego, tu jednak chodzi o to, aby poczuć w głowie lekkie "smyranie". Pozwoli to przyzwyczaić się organizmowi do C2H5OH i uodporni nas na jego zgubne skutki podczas "picia właściwego".

2. Należy także dobrze się wyspać. Wypoczęty organizm ma więcej sił na walkę z alkoholem.

3. Jakieś 1 lub 2 godziny przed piciem trzeba zjeść coś porządnego. Polecane są potrawy z dużą ilością białka i tłuszczu. To sprawi, że w żołądku wytworzy się "warstwa izolująca", która opóźni przenikanie alkoholu do krwi, sprawi, że będzie to następować powoli, dzięki czemu nie upijemy się tak szybko oraz unikniemy ciężkiego kaca. Polecany potrawy to: jajecznica (przynajmniej z 3 jaj), rosół, flaczki, bigos, mięso, kanapki z dużą ilością masła i majonezu.

4. Polecam także kawę lub napój energetyzujący. To także wzmocni nasz organizm do "alkoholowych zmagań". Uwaga: kawa jest moczopędna - nie pijmy jej zbyt dużo, bo za szybko się odwodnimy.

II. W trakcie picia.

5. Przede wszystkim unikaj mieszania różnych rodzajów alkoholu!

6. Alkohol schłodzony nie tylko lepiej smakuje, ale także działa wolniej, więc nie obciąża tak bardzo organizmu i nie wywołuje silnego kaca.

7. Nie pij za szybko. Niech organizm wchłania alkohol powoli. Uzasadnienie, patrz p. 6.

8. Nie trzymaj alkoholu w ustach. Połykaj go od razu. Przez jamę ustną alkohol szybciej przenika do krwi.

9. Często popijaj alkohol dużymi ilościami wody, najlepiej mineralnej.

10. Warto zadbać o "warstwę izolującą" także w trakcie picia. Jednym ze sposobów, stosowanych przez mojego dziadka było wypicie od czasu do czasu kieliszka oleju. Takiego do smażenia lub sałatek. Nie musi być z pierwszego tłoczenia ;)

11. Nie popijaj alkoholu napojami gazowanymi!

12. Nie pij alkoholu kiedy bierzesz leki!

13. W czasie picia, również jedz potrawy zawierające tłuszcz i białko. Patrz p. 3.


III. Po piciu.

14. Zanim położysz się spać, upewnij się, że alkohol zaczął się wchłaniać. Jeśli położysz się zbyt szybko, możesz doświadczyć nieprzyjemnego wrażenia zwanego "helikopterem" (tzn. uporczywe tupanie w głowie), połączonego z tzw. "syndromem Galileusza", który objawia się odkrywczym stwierdzeniem: "A jednak się kręci". Istotnie, takie nagłe "poruszenie" świata wokół nas może nie tylko wywołać nudności, ale także wzmocnić kaca o świcie. Jeśli się położysz i zauważysz powyższe objawy, lepiej wstań, wypij dużo wody, otwórz okno, idź na spacer.

15. Przygotuj sobie na noc duże ilości wody mineralnej. Sprawdzona ilość to 3 butelki mineralki (każda po półtora litra). Jedną butelkę wypij już po libacji, ale przed położeniem się spać. Spokojnie, pij powoli. Drugą butelkę zostaw sobie "na noc" - na pewno się obudzisz i będzie Ci się chciało pić. Trzecią wypijesz rano, kiedy już się obudzisz na dobre.

16. Rano możesz wypić także sok pomidorowy, zawiera on potas, który pomaga walczyć z alkoholem.

17. Energii doda Ci kawa (zaobserwowano jednak "reakcję zwrotną", radzimy uważać) lub napój izotoniczny.

18. Polecam także puszeczkę zimnego piwa. To nie tylko legendarny "klin", ale także źródło wielu witamin z grupy B.

19. Innym sposobem jest herbata z cytryną i miodem - herbata zawiera teinę (pobudzanie) i flawonoidy (nie dało się zapamiętać na co one wpływają, ale są też dobre na kaca). Cytryna to witamina C - a więc to co tracimy w wyniku przepicia. Miód zawiera zaś fruktozę, która rozkłada aldehyd octowy.

20. Oprócz cytryny, pozytywnie działają także pomarańcze. Im bardziej kwaśne tym lepsze.

21. Wspomniano już wyżej o klinie, warto do tego celu użyć czystej wódki z pieprzem lub z sokiem pomidorowym, pieprzem i solą.

22. Świetnie sprawdza się także sok z kiszonych ogórków, ze świeżej/kiszonej kapusty, z surowych buraków albo maślanka (może być kefir).

23. Polecam również miksturę, którą tworzymy tak: do szklanki wody (w temperaturze pokojowej) dodajemy pół łyżeczki octu i odrobinkę (czubek łyżeczki) sody oczyszczonej. Całość szybko mieszamy w szklance i wypijamy jednym duszkiem. Napój się pieni - to zupełnie normalne.

24. Możemy także zjeść kiszone ogórki, surową kapustę, owoce (banany) i warzywa (pomidory). Polecamy także wspomniane wcześniej potrawy bogate w tłuszcz i białko.

25. Dobrze leczą także słodycze. Alkohol obniża poziom cukru we krwi, więc warto go podnieść.

26. Można stosować również niektóre środki farmakologiczne. Podobno studenci medycyny podłączają się do kroplówek z solą fizjologiczną. Nasza grupa badawcza była jednak przeciwna wbijaniu sobie czegokolwiek w skórę, dlatego stanowczo odradzamy ten sposób. W zamian można łyknąć 4-6 tabletek węgla (uwaga, potem można dostać zatwardzenia). Ból głowy wyleczy aspiryna, która przyspiesza i usprawnia krążenie. Jednak należy z nią uważać, gdyż może powodować podrażnienia żołądka. Warto łyknąć jeszcze raphacholin, który przyspiesza produkcję żółci, a ta sprawia, że wątroba odtruwa organizm.


Uwaga! Wymienione wyżej sposoby pomagają jedynie załagodzić niektóre skutki zatrucia alkoholowego. Jednak nie poprawiają one koncentracji i zdolności do logicznego myślenia, dlatego nawet po ustaniu objawów kaca, nie wolno prowadzić samochodu!

2 komentarze

27 listopada 2019 21:00

Faktycznie niektóre osoby bardzo mocno odczuwają to, że alkohol jeszcze płynie w ich organizmie i objawia się to olbrzymim kacem. Podobno kroplówka na odtrucie alkoholowe https://detoksfenix.pl/kroplowka-na-odtrucie-alkoholowe/ jest jednym z bardziej sprawdzonych sposobów na to, aby szybko ten san minął.

Reply
avatar